Bangkok autobusem

Bangkok ponownie – tym razem komunikacyjnie, wersja dla średniozaawansowanych.

Dzisiejsze zadanie było proste – wysiadamy z samolotu i dostajemy się na południowy dworzec autobusowy, w międzyczasie robiąc kilka sprawunków medycznych i higienicznych oraz organizując posiłek regeneracyjny 🙂
Postanowiliśmy, że całą drogę pokonujemy wyłącznie transportem miejskim, bez taksówek.

Kolejka z lotniska jest bezproblemowa, schody natomiast zaczynają się przy autobusach. Victoria Monument (do którego doszliśmy krótkim spacerkiem z ostatniej stacji kolejki lotniskowej – Phaya Th

ai) to jeden z większych węzłów komunikacyjnych. Szukaliśmy zgodnie z info Lonely linii nr 40, niestety okazało się nieaktualne, a z jedynej tablicy informacyjnej po angielsku wynikało, że na dworzec południowy (zwany tutaj nieco inaczej niż w przewodzie – New Bus Station) jedzie bus 183. Dla pewności zapytaliśmy pana w budce autobusowej (jest taka po każdej stronie placu) i sprawiliśmy mu tym dużo radości. Łamanym tajgliszem (słowo klucz to: Sai tai – dworzec południowy) oznajmił, że dojedziemy tylko busem 515, który odjeżdża z drugiej strony placu. Kiedy już się zaokrętowaliśmy, okazało się, że wszystkie przystanki są “na żądanie”, plus sympatyczny pan kierowca zatrzymuje się również tam gdzie nie ma przystanków, nici zatem z liczenia przystanków 🙂 Po porozumiewawczym geście i “sai tai” skierowanym do pani bileterki i kierowcy, wskazali nam gdzie musimy wysiąść.

Sam dworzec to pełna kultura, przejrzystość i rzadko spotykany porządek – nie ma zatem o czym pisać 🙂

Podsumowując: jeśli chcesz poruszać się autobusem w Bangkoku, to nastaw się na interakcję z kierowcą i bileterem, a nie na szukanie informacji po angielsku i próbę samodzielnego obcykana systemu:) Sam przejazd jest w porządku, autobus klimatyzowany i niezbyt pełny. Koszt i czasy przejazdu: Kolejka z lotniska Subarnabhumi do stacji Phaya Thai: 45 THB od osoby, niecałe pół godziny; spacer Phaya Thai – Victoria Monument jakieś 15 minut; autobus 515 Victoria Monument – New Bus Terminal (South) Sai Tai: 17 THB od osoby, niecałe pół h. Czyli lotnisko BKK – Southern Bus Terminal 62 THB/os i około 1,5h.
Bonus tip: polecamy wymienić kasę w punkcie przy kasach biletowych kolejki ARL na lotnisku (poziom -1, trzeba zejść po pochylni) kurs jest wyższy o około 2THB na dolarze niż na samym lotnisku i lepszy niż gdziekolwiek w okolicach Khao San.

Dodaj komentarz